Kokkekniv HARAKIRI, sort, 20 cm, Samura
Code: SMRSNHSNCProduct detailed description
Samura-knive er fremstillet af det bedste japanske og svenske stål, hærdet til 58-61 HRC. Bladene har en japansk form og en let tilspidsning fra spidsen, hvilket giver dem en fantastisk skæreevne. Samura-knive slibes i en vinkel på 17 grader. Det er mere end japanske knive, men mindre end europæiske knive. De bedste moderne materialer bruges til håndtagene: Micarta, G10, stabiliseret træ, plast med en fin finish, Kraton og kompositter.
Samura Harakiri 20 cm kokkekniv er et yndet køkkenredskab hos enhver professionel kok. Kniven har et bredt og langt blad, der er velegnet til at skære store fødevarer - kød, fisk, kål osv. Denne kniv er en del af kokkens startsæt.
De største fordele ved Samura-knive:
- lavet af det bedste japanske og svenske stål, hærdet til 58 - 61 HRC
- fantastisk skæreevne takket være den japanske bladform og fine tilspidsning fra spidsen
- slibevinkel på 17 grader (dvs. mere end japanske knive, men mindre end europæiske knive)
- håndtag lavet af de bedste moderne materialer: micarta, G10, stabiliseret træ, plast med fin finish, Kraton og kompositter
Specifikationer:
- Samlet længde: 32,8 cm
- Bladlængde: 20 cm
- Vægt: 114 g
- Bladmateriale: rustfrit stål
- Materiale til håndtag: ABS-plast
- Håndvask anbefales
Additional parameters
| Category: | Kokkeknive i japansk stål |
|---|---|
| Weight: | 1 kg |
| EAN: | 4751029321343 |
| Margin: | D |
| K překladu: | CZ AUTO |
| Kollektion: | Samura Harakiri |
| Størrelse: | 20 cm |
| Produkt type: | Køkkenkniv |
| Farve: | Sort |
| Bladlængde: | 20 cm |
| Stk. i et sæt: | 1 ks |
| Materiale: | Rustfrit stål |
| Producent: | SAMURA |
| Margin-category: | B |
Be the first who will post an article to this item!