Stegepande CONCEPT PRO 24 cm, til induktion, aftageligt håndtag, WOLL
Code: WL1524CORelated products
Product detailed description
Vigtigt! Madlavning i WOLL-produkter er som en kunst, der med den rette tilgang vil belønne dig med de bedste resultater. Læs derfor WOLLs instruktioner til korrekt brug, som du finder i slutningen af denne beskrivelse. ↓↓↓
Rustfri stålpander Concept PRO fra det tyske mærke WOLL har modtaget internationalt anerkendte designpriser for deres unikke funktioner. De er designet til energieffektiv stegning og madlavning. De kan bruges på alle typer kogeplader , inklusive induktion , og også til bagning i ovnen op til 220 °C.
Concept PRO-serien kombinerer aluminiumets unikke varmeledningsevne med rustfrit ståls korrosionsbestandige egenskaber. De to metaller bindes sammen til et femlagsmateriale ved hjælp af avanceret teknologi. En trelags aluminiumskerne omviklet med lag af rustfrit stål giver hurtig varmefordeling i hele kogegrejets krop. Optimal til endnu større energibesparelser på induktionskogepladen. Det indre lag af rustfrit stål 18/10 er korrosionsbestandigt og absorberer ikke smag eller lugt. Ideel til hygiejnestandarder og nem rengøring.
Concept PRO-pander er desuden udstyret med praktiske aftagelige håndtag. Takket være det smarte tekniske design passer de nemt ind i køkkenvasken, opvaskemaskinen eller endda en mindre ovn, når håndtagene er fjernet. Det sparer plads under opbevaring. Den patenterede mekanisme i det aftagelige varmeisolerede håndtag sikrer komfortabel håndtering. Gryder med aftagelige håndtag er særligt velegnede til familier med små børn, da håndtagene ikke stikker ud gennem kogepladen eller bordpladen.
Concept PRO-serien
- Førsteklasses pander i rustfrit stål lavet af lamineret materiale
- Optimal til energibesparende madlavning og stegning
- Hurtig og jævn varmefordeling over hele pandens overflade
- Designet til alle varmekilder, optimal til induktion
- Aftagelige håndtag - enkelt, praktisk og sikkert
- Pladsbesparende til opbevaring, lettere at vaske i køkkenvasken
- Med børn i tankerne reducerer den risikoen forbundet med fremspringende håndtag
- Kan bruges til bagning i en ovn op til 220 °C (uden aftageligt håndtag)
- Redskaber uden samlinger, hygiejniske, absorberer ikke smag eller lugt
- Tåler opvaskemaskine for at spare tid
WOLLs instruktioner til korrekt brug af WOLL-køkkengrej
WOLL-professionelt støbt kogegrej bliver meget hurtigt varmt, derfor er det vigtigt at overholde den korrekte temperatur under stegning.
Når du steger eller bager med fedtstof eller olie, skal du grundigt opvarme WOLL-Profi-Guss-panderne:
- Opvarm den tomme WOLL-Profi-Guss-beholder kortvarigt på højeste trin. Bunden af høj kvalitet varmer meget hurtigt og jævnt op.
- Skru ned til den ønskede temperatur i tide, og tilsæt fedtstof eller olie og bageingredienserne.
- Lav en test med en gryde: For at vide, om fedtet eller olien har den rette temperatur, skal du holde det tørre håndtag på en gryde af træ ned i fedtet. Hvis der dannes små bobler omkring den, er fedtet varmt nok. Du skal ikke begynde at ryge fra fedtet, for så begynder det at brænde.
WOLL-Profi-Guss-panderne er også ideelle til tilberedning af f.eks. kød uden fedtstof takket være den højkvalitets non-stick-belægning:
- Ved stegning af kød uden fedtstof skal du opvarme din WOLL-Profi-Guss-pande ca. 2 1⁄2 minut på højeste trin. Test om panden er korrekt opvarmet: Dryp et par dråber vand på panden med en fugtig finger – hvis dråberne "danser" på bunden, har panden den rette temperatur. Hvis de forsvinder med det samme, er WOLL-Profi-Guss-beholderen allerede for varm.
- Du kan nu reducere varmetilførslen med omkring en tredjedel.
- Kødet skal have stuetemperatur, før det tilberedes.
- Læg nu kødet i WOLL-Profi-Guss-beholderen – kødet vil i starten klæbe let til den.
- Når den løsner sig lidt fra bunden, vendes den om og steges fra den anden side.
- Steg eller bag derefter kødet, til det har den tilberedningsgrad, du foretrækker. Bloody: kødet yder ingen modstand, når man trykker på det; medium rare: let modstand; rare: kødet bøjer næsten ikke, når man trykker på det.
- Lad kødet hvile i ovnen ved 90 °C i ca. 5 minutter efter bagningen.
Additional parameters
| Category: | Stegepande i rustfrit stål |
|---|---|
| Weight: | 2.4 kg |
| EAN: | 4054359000491 |
| Margin: | B |
| K překladu: | CZ AUTO |
| Kollektion: | WOLL Concept PRO |
| Størrelse: | 24 cm |
| Produkt type: | Universalpande |
| Farve: | Sølv |
| Stk. i et sæt: | 1 ks |
| Funktioner: | Tåler opvaskemaskine, Tåler ovnen, Induktionsskab, Aftageligt håndtag, Uden PFOA, PTFE-fri |
| Materiale: | Rustfrit stål |
| Producent: | WOLL |
| Margin-category: | A |
| Maksimum ovn °C: | 220 |
| Garanti (år): | 2 |
| Mærkeoprindelse: | Tyskland |
| Vægt kategori: | Mellemvægt (1,2–2 kg) |
| Håndtag materiale: | Plastikhåndtag |
| Produktionsland: | Tyskland |
| Overfladefinish: | Uden belægning |
| Varmeledning: | Gradvis opvarmning (2 - 4 min) |
| Kogeplade type: | Alle typer |
| Bækkenets form: | Rund |
Be the first who will post an article to this item!
|
✓ Proslulá německá rodinná firma |
![]() |
Inovativní pánve a nádobí z litého hliníku od německé společnosti Woll jsou mezi kuchaři proslulé pro svou vysokou kvalitu a odolnost. Od roku 1979 je značka vyrábí ve městě Saarbrucken v malém množství a výhradně ručně.
Již několik desetiletí patří pánve a nádobí německé rodinné firmy Woll mezi to nejlepší, co je na trhu k dostání. K výrobě používá značka inovativní technologii spočívající v pomalém ručním odlévání nejkvalitnějšího hliníku do forem. Díky tomu získávají produkty Woll vysokou odolnost a ideální parametry pro správné vedení tepla. Tímto způsobem výroby mimo jiné plní značka i svůj dlouhodobý cíl, neboť tak minimalizuje dopad produkce na životní prostředí. Vlajkovou lodí celého portfolia je jednoznačně luxusní nepřilnavá titanová pánev s revoluční odnímatelnou rukojetí, kterou můžete použít i v troubě.
