Pande CONCEPT 20 cm, ikke-stick, rustfrit stål, WOLL
Code: WL520NCRelated products
Product detailed description
Vigtigt! Madlavning i kogegrej WOLL er som en kunst, der, når den udføres rigtigt, vil belønne dig med de bedste dele. Læs derfor WOLL 's instruktioner for korrekt brug, som findes i slutningen af denne beskrivelse. ↓↓↓
Non-stick pander i rustfrit stål Concept Tysk mærke WOLL er lavet af 18/10 rustfrit stål med en kapsel-sandwichbund og udvidede kanter, der gør det nemt at hælde uden at dryppe. De kan bruges på alle typer kogeplader , inklusive induktion , og også til bagning i ovnen op til 200 °C.
Panderne Concept er lavet i et moderne, attraktivt design og har syntetiske håndtag, der ligger godt i hånden. På grund af deres trelags non-stick ILAG Ultimate-overflade, der er fremstillet med schweizisk teknologi, er de velegnede til tilberedning af delikate fødevarer og stegning med lavt fedtindhold. ILAG er populært for sine fremragende non-stick-egenskaber, ridsefasthed og fravær af PFOA. Panderne har 10 års garanti på bundens planhed og 2 år på non-stick-overfladen.
Serie af pander Concept
- Til stegning og madlavning med lidt fedt
- ILAG Ultimate non-stick overflade - schweizisk teknologi
- Fremstillet af rustfrit stål 18/10
- 5 mm bred kapsel med sandwichbund
- Velegnet til alle typer varme, ideel til induktion
- Ergonomisk håndtag af varmebestandig plast
- Udstyret med et hul til ophængning
- Kan bruges til bagning i ovn op til 200 °C
- Forlængede kanter til ren, drypfri hældning
- Let at rengøre, tåler opvaskemaskine
- Brandlogo på forsiden af gryden
WOLL-brugervejledning til korrekt brug af WOLL-produkter
WOLL-Profi-Guss kogegrej bliver meget hurtigt varmt, så det er vigtigt at holde den rigtige temperatur, når du steger.
Når du steger eller bager i fedtstof eller olie, skal du opvarme WOLL-Profi-Guss kogegrejet grundigt:
- Opvarm kortvarigt den tomme WOLL-Profi-Guss til højeste indstilling. Bunden af høj kvalitet varmer meget hurtigt og jævnt op.
- Skru ned til den ønskede temperatur i tide, og tilsæt fedtstof eller olie og bageingredienserne.
- Lav en test med en gryde: For at vide, om fedtet eller olien har den rette temperatur, skal du holde det tørre håndtag på en gryde af træ ned i fedtet. Hvis der dannes små bobler omkring den, er fedtet varmt nok. Du skal ikke begynde at ryge fra fedtet, for så begynder det at brænde.
Kogegrejet WOLL-Profi-Guss egner sig også perfekt til tilberedning af kød uden fedt, takket være non-stick-overfladen af høj kvalitet:
- Når du steger kød uden fedtstof, skal du opvarme dit WOLL-Profi-Guss kogegrej i ca. 2 1⁄2 minut på den højeste indstilling. Tjek, at gryden er varmet ordentligt op: med en våd finger kan du lade et par dråber vand falde ned i gryden - hvis dråberne "danser" på bunden, har gryden den rette temperatur; hvis de forsvinder med det samme, er WOLL-Profi-Guss allerede for varm.
- Du kan nu reducere varmetilførslen med omkring en tredjedel.
- Kødet skal have stuetemperatur, før det tilberedes.
- Læg nu kødet i WOLL-Profi-Guss-fadet - kødet vil klæbe lidt til det i starten.
- Når den løsner sig lidt fra bunden, vendes den om og steges fra den anden side.
- Steg eller bag derefter kødet, til det har den tilberedningsgrad, du foretrækker. Bloody: kødet yder ingen modstand, når man trykker på det; medium rare: let modstand; rare: kødet bøjer næsten ikke, når man trykker på det.
- Lad kødet hvile i ovnen ved 90 °C i ca. 5 minutter efter bagningen.
Additional parameters
| Category: | Stegepande i titanium |
|---|---|
| Weight: | 0.75 kg |
| EAN: | 4054359003614 |
| Margin: | D |
| K překladu: | CZ AUTO |
| Kollektion: | WOLL Concept |
| Størrelse: | 20 cm |
| Produkt type: | Universalpande |
| Farve: | Sølv |
| Stk. i et sæt: | 1 ks |
| Funktioner: | Tåler opvaskemaskine, Tåler ovnen, Induktionsskab, Uden PFOA |
| Materiale: | Rustfrit stål |
| Producent: | WOLL |
| Margin-category: | A |
| Maksimum ovn °C: | 200 |
| Garanti (år): | 2 |
| Non-stick: | Non-stick belægning |
| Mærkeoprindelse: | Tyskland |
| Vægt kategori: | Letvægt (0–1,2 kg) |
| Håndtag materiale: | Plastikhåndtag |
| Produktionsland: | Tyskland |
| Overfladefinish: | Titan belægning |
| Varmeledning: | Gradvis opvarmning (2 - 4 min) |
| Kogeplade type: | Alle typer |
| Bækkenets form: | Rund |
Be the first who will post an article to this item!
|
✓ Proslulá německá rodinná firma |
![]() |
Inovativní pánve a nádobí z litého hliníku od německé společnosti Woll jsou mezi kuchaři proslulé pro svou vysokou kvalitu a odolnost. Od roku 1979 je značka vyrábí ve městě Saarbrucken v malém množství a výhradně ručně.
Již několik desetiletí patří pánve a nádobí německé rodinné firmy Woll mezi to nejlepší, co je na trhu k dostání. K výrobě používá značka inovativní technologii spočívající v pomalém ručním odlévání nejkvalitnějšího hliníku do forem. Díky tomu získávají produkty Woll vysokou odolnost a ideální parametry pro správné vedení tepla. Tímto způsobem výroby mimo jiné plní značka i svůj dlouhodobý cíl, neboť tak minimalizuje dopad produkce na životní prostředí. Vlajkovou lodí celého portfolia je jednoznačně luxusní nepřilnavá titanová pánev s revoluční odnímatelnou rukojetí, kterou můžete použít i v troubě.
