Universal pande LOGIC XR IND 28 cm, Woll
Code: WL528LCIBRelated products
Product detailed description
Vigtigt! Madlavning i WOLL-produkter er som en kunst, der med den rette tilgang vil belønne dig med de bedste resultater. Læs derfor WOLLs instruktioner til korrekt brug, som du finder i slutningen af denne beskrivelse. ↓↓↓
Universalpande Diamond XR Logic, 28 cm med ekstra holdbar fem-lags non-stick belægning, hærdet med diamant. Den dobbelthærdede overflade er ridsefast og fremstillet uden PFOA. Dette førsteklasses kogegrej med non-stick-belægning er ideelt til sund madlavning uden brug af fedtstof.
Kogegrejets krop er lavet af en hærdet aluminiumslegering, som gør det muligt hurtigt at akkumulere og fordele varmen over hele overfladen. Den er støbt i ét stykke, hvilket gør den meget modstandsdygtig over for mekaniske og termiske skader. Den er robust og formstabil, og på grund af den høje kvalitet er den velegnet til både professionelle og amatørkokke. Overfladens meget høje modstandsdygtighed gør det muligt at bruge metalværktøj.
Den varmeisolerede, ergonomiske håndtag af hærdet plast kan ikke tages af. Den 8 mm tykke bund af ferromagnetisk stål er specielt fremstillet til WOLL. Forstærkede kanter giver bedre slagfasthed.
Diamond XR Logic kogegrej er velegnet til alle typer komfurer, herunder induktion, og kan også bruges i ovnen op til 250 °C. Meget nem at rengøre og tåler opvaskemaskine.
Specifikationer:
- Diameter: 28 cm
- Højde: 5 cm
WOLLs instruktioner til korrekt brug af WOLL-produkter
WOLL-professionelt støbt kogegrej bliver meget hurtigt varmt, derfor er det vigtigt at overholde den korrekte temperatur under stegning.
Når du steger eller bager med fedtstof eller olie, skal du grundigt opvarme WOLL-Profi-Guss-panderne:
- Opvarm den tomme WOLL-Profi-Guss-beholder kortvarigt på højeste trin. Bunden af høj kvalitet varmer meget hurtigt og jævnt op.
- Skru ned til den ønskede temperatur i tide, og tilsæt fedtstof eller olie og bageingredienserne.
- Lav en test med en gryde: For at vide, om fedtet eller olien har den rette temperatur, skal du holde det tørre håndtag på en gryde af træ ned i fedtet. Hvis der dannes små bobler omkring den, er fedtet varmt nok. Du skal ikke begynde at ryge fra fedtet, for så begynder det at brænde.
WOLL-Profi-Guss-panderne er også ideelle til tilberedning af f.eks. kød uden fedtstof takket være den højkvalitets non-stick-belægning:
- Ved stegning af kød uden fedtstof skal du opvarme din WOLL-Profi-Guss-pande ca. 2 1⁄2 minut på højeste trin. Test om panden er korrekt opvarmet: Dryp et par dråber vand på panden med en fugtig finger – hvis dråberne "danser" på bunden, har panden den rette temperatur. Hvis de forsvinder med det samme, er WOLL-Profi-Guss-beholderen allerede for varm.
- Du kan nu reducere varmetilførslen med omkring en tredjedel.
- Kødet skal have stuetemperatur, før det tilberedes.
- Læg nu kødet i WOLL-Profi-Guss-beholderen – kødet vil i starten klæbe let til den.
- Når den løsner sig lidt fra bunden, vendes den om og steges fra den anden side.
- Steg eller bag derefter kødet, til det har den tilberedningsgrad, du foretrækker. Bloody: kødet yder ingen modstand, når man trykker på det; medium rare: let modstand; rare: kødet bøjer næsten ikke, når man trykker på det.
- Lad kødet hvile i ovnen ved 90 °C i ca. 5 minutter efter bagningen.
Additional parameters
| Category: | Stegepander med standardbelægning |
|---|---|
| Weight: | 1.9 kg |
| EAN: | 4054359015655 |
| Margin: | D |
| K překladu: | CZ AUTO |
| Størrelse: | 28 cm |
| Produkt type: | Universalpande |
| Farve: | Sort |
| Stk. i et sæt: | 1 ks |
| Funktioner: | Tåler opvaskemaskine, Tåler ovnen, Induktionsskab, Uden PFOA |
| Materiale: | Aluminum |
| Producent: | WOLL |
| Margin-category: | A |
| Maksimum ovn °C: | 250 |
| Garanti (år): | 2 |
| Non-stick: | Non-stick belægning |
| Mærkeoprindelse: | Tyskland |
| Vægt kategori: | Mellemvægt (1,2–2 kg) |
| Produktionsland: | Tyskland |
| Overfladefinish: | Non-stick belægning |
| Varmeledning: | Hurtig opvarmning (1 - 2 min) |
| Kogeplade type: | Alle typer |
| yesspend: | yesspend_knl, yesspend_kbe, yesspend_kfr |
Discussion
Be the first who will post an article to this item!
|
✓ Proslulá německá rodinná firma |
![]() |
Inovativní pánve a nádobí z litého hliníku od německé společnosti Woll jsou mezi kuchaři proslulé pro svou vysokou kvalitu a odolnost. Od roku 1979 je značka vyrábí ve městě Saarbrucken v malém množství a výhradně ručně.
Již několik desetiletí patří pánve a nádobí německé rodinné firmy Woll mezi to nejlepší, co je na trhu k dostání. K výrobě používá značka inovativní technologii spočívající v pomalém ručním odlévání nejkvalitnějšího hliníku do forem. Díky tomu získávají produkty Woll vysokou odolnost a ideální parametry pro správné vedení tepla. Tímto způsobem výroby mimo jiné plní značka i svůj dlouhodobý cíl, neboť tak minimalizuje dopad produkce na životní prostředí. Vlajkovou lodí celého portfolia je jednoznačně luxusní nepřilnavá titanová pánev s revoluční odnímatelnou rukojetí, kterou můžete použít i v troubě.
