Wok DIAMOND PRO XR LOGIC 28 cm, med låg, aftageligt håndtag, WOLL
Code: WL11028PLCILProduct detailed description
Vigtigt! Madlavning i WOLL-produkter er som en kunst, der med den rette tilgang vil belønne dig med de bedste resultater. Læs derfor WOLLs instruktioner til korrekt brug, som du finder i slutningen af denne beskrivelse. ↓↓↓
Wok pande Diamond XR Pro Logic med en diameter på 28 cm med ekstra holdbar femlags non-stick belægning, hærdet med diamant. Den dobbelthærdede overflade er ridsefast og fremstillet uden PFOA. Dette førsteklasses kogegrej med non-stick-belægning er ideelt til sund madlavning uden brug af fedtstof.
Kogegrejets krop er lavet af en hærdet aluminiumslegering, som gør det muligt hurtigt at akkumulere og fordele varmen over hele overfladen. Den er støbt i ét stykke, hvilket gør den meget modstandsdygtig over for mekaniske og termiske skader. Den er robust og formstabil, og på grund af den høje kvalitet er den velegnet til både professionelle og amatørkokke. Overfladens meget høje modstandsdygtighed gør det muligt at bruge metalværktøj.
Det varmeisolerede ergonomiske håndtag i rustfrit stål er aftageligt og sparer plads under opbevaring. WOK-panden inkluderer også et glaslåg i rustfrit stål med et håndtag i rustfrit stål. Bunden på 8 mm i ferromagnetisk stål er specielt produceret til WOLL. Forstærkede kanter giver bedre slagfasthed.
Diamond XR Pro Logic kogegrej er velegnet til alle typer komfurer, herunder induktion, og kan også bruges i ovnen op til 250 °C ( uden håndtag). Meget nem at rengøre og tåler opvaskemaskine.
Specifikationer:
- Diameter: 28 cm
- Højde: 10 cm
Instruktioner fra WOLL til korrekt brug af WOLL-kogegrej
WOLL-Profi-Guss kogegrej bliver meget hurtigt varmt, så det er vigtigt at holde den rigtige temperatur, når du steger.
Når du steger eller bager i fedtstof eller olie, skal du opvarme WOLL-Profi-Guss kogegrejet grundigt:
- Opvarm kortvarigt den tomme WOLL-Profi-Guss til højeste indstilling. Bunden af høj kvalitet varmer meget hurtigt og jævnt op.
- Skru ned til den ønskede temperatur i tide, og tilsæt fedtstof eller olie og bageingredienserne.
- Lav en test med en gryde: For at vide, om fedtet eller olien har den rette temperatur, skal du holde det tørre håndtag på en gryde af træ ned i fedtet. Hvis der dannes små bobler omkring den, er fedtet varmt nok. Du skal ikke begynde at ryge fra fedtet, for så begynder det at brænde.
Kogegrejet WOLL-Profi-Guss egner sig også perfekt til tilberedning af kød uden fedt, takket være non-stick-overfladen af høj kvalitet:
- Når du steger kød uden fedtstof, skal du opvarme dit WOLL-Profi-Guss kogegrej i ca. 2 1⁄2 minut på den højeste indstilling. Tjek, at gryden er varmet ordentligt op: med en våd finger kan du lade et par dråber vand falde ned i gryden - hvis dråberne "danser" på bunden, har gryden den rette temperatur; hvis de forsvinder med det samme, er WOLL-Profi-Guss allerede for varm.
- Du kan nu reducere varmetilførslen med omkring en tredjedel.
- Kødet skal have stuetemperatur, før det tilberedes.
- Læg nu kødet i WOLL-Profi-Guss-fadet - kødet vil klæbe lidt til det i starten.
- Når den løsner sig lidt fra bunden, vendes den om og steges fra den anden side.
- Steg eller bag derefter kødet, til det har den tilberedningsgrad, du foretrækker. Bloody: kødet yder ingen modstand, når man trykker på det; medium rare: let modstand; rare: kødet bøjer næsten ikke, når man trykker på det.
- Lad kødet hvile i ovnen ved 90 °C i ca. 5 minutter efter bagningen.
Additional parameters
| Category: | Wokpander med standardbelægning |
|---|---|
| Weight: | 2.36 kg |
| EAN: | 4054359016102 |
| Margin: | E |
| K překladu: | CZ AUTO |
| Størrelse: | 28 cm |
| Produkt type: | WOK |
| Farve: | Sort |
| Stk. i et sæt: | 1 ks |
| Funktioner: | Tåler opvaskemaskine, Tåler ovnen, Induktionsskab, Aftageligt håndtag, Uden PFOA |
| Materiale: | Aluminum |
| Producent: | WOLL |
| Margin-category: | A |
| Maksimum ovn °C: | 250 |
| Garanti (år): | 2 |
| Non-stick: | Non-stick belægning |
| Mærkeoprindelse: | Tyskland |
| Vægt kategori: | Mellemvægt (1,2–2 kg) |
| Håndtag materiale: | Metalhåndtag |
| Produktionsland: | Tyskland |
| Overfladefinish: | Non-stick belægning |
| Varmeledning: | Hurtig opvarmning (1 - 2 min) |
| Kogeplade type: | Alle typer |
| Bækkenets form: | Rund |
Be the first who will post an article to this item!
|
✓ Proslulá německá rodinná firma |
![]() |
Inovativní pánve a nádobí z litého hliníku od německé společnosti Woll jsou mezi kuchaři proslulé pro svou vysokou kvalitu a odolnost. Od roku 1979 je značka vyrábí ve městě Saarbrucken v malém množství a výhradně ručně.
Již několik desetiletí patří pánve a nádobí německé rodinné firmy Woll mezi to nejlepší, co je na trhu k dostání. K výrobě používá značka inovativní technologii spočívající v pomalém ručním odlévání nejkvalitnějšího hliníku do forem. Díky tomu získávají produkty Woll vysokou odolnost a ideální parametry pro správné vedení tepla. Tímto způsobem výroby mimo jiné plní značka i svůj dlouhodobý cíl, neboť tak minimalizuje dopad produkce na životní prostředí. Vlajkovou lodí celého portfolia je jednoznačně luxusní nepřilnavá titanová pánev s revoluční odnímatelnou rukojetí, kterou můžete použít i v troubě.
